Nihongo nōryoku shiken

Nihongo nōryoku shiken ((jap. 日本語能力試験, ang. Japanese Language Proficiency Test, JLPT) to certyfikat potwierdzający znajomość języka japońskiego dla obcokrajowców, wprowadzony w 1984 roku i zarządzany przez Ministerstwo Edukacji Japonii.

Egzaminy na certyfikat Nihongo Nōryoku Shiken, przeprowadzane są w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

Informacje o przystępowaniu do egzaminów w Polsce, znajdują się na stronie PJWSTK: 

https://ssl.pjwstk.edu.pl/jlpt/index.php/page/index/1

Poziomy

W Nihongo Nōryoku Shiken (JLPT) wyróżnia się 5 poziomów zaawansowania. Od najniższego 5-go do najwyższego 1-go.

Poziom 1

Zdolność do posługiwania się językiem japońskim w różnych okolicznościach. Wymagana znajomość gramatyki na wysokim poziomie, 2 tyś. znaków kanji i 10 tyś. słów. Poziom przeciętnie osiągany po nauce języka japońskiego przez około 900 godzin (wg. Japan Foundation).

Poziom 2

Zdolność do rozumienia języka japońskiego w codziennych sytuacjach i różnych okoliczność w określonym stopniu. Wymagana dobra znajomość gramatyki, 1 tyś. znaków kanji i 6 tyś. słów. Poziom przeciętnie osiągany w nauce języka japońskiego przez 600 godzin (wg. Japan Foundation).

Poziom 3

Możliwość rozumienia języka japońskiego w codziennych sytuacjach w ograniczonym stopniu. Wymagana dobra znajomość gramatyki, ok. 650 znaków kanji i ok 3 700 słów. Poziom przeciętnie osiągany w nauce języka japońskiego przez 450 godzin.

Poziom 4

Umiejętność rozumienia języka japońskiego w podstawowym stopniu. Wymagany ograniczony poziom znajomości gramatyki, 300 znaków kanji i 1,5 tyś. słów. Poziom przeciętnie osiągany w nauce języka japońskiego przez 300 godzin (wg. Japan Foundation).

Poziom 5

Możliwość rozumienia bardzo podstawowego języka japońskiego. Wymagana znajomość podstawowej gramatyki, 100 znaków kanji i 800 słów. Poziom przeciętnie osiągany w nauce języka japońskiego przez 150 godzin (wg. Japan Foundation).