Fala koronawirusa rzuciła cień na ceremonię pełnoletności

  • Post author:
  • Post category:Blog

Japan Times Online

Fala koronawirsua rzuciła cień na ceremonię dorosłości
Opracowano na podstawie art. Japan Times Online. Materiał filmowy FNN Prime Online

YOKOHAMA – w Japonii 1,24 miliona młodych ludzi weszło właśnie w legalną dorosłość w tradycyjnym rytualne przejścia dla dwudziestolatków, który – gdyby nie pandemia koronawirsua, obchodzony byłby uroczyście w kimonach, spotkaniach przyjaciół z dzieciństwa i całonocnych imprezach.

Podczas gdy wiele ceremonii dorastania zostało odwołanych lub przeniesionych do sieci, tysiące młodych osób zebrało się tego dnia w Jokohamie, pomimo krytyki i możliwości zakażenia się wirusem. Ze względu na ograniczenia związane z dużymi wydarzeniami ceremonia odbyła się w dwóch miejscach – Yokohama Arena i Pacifico Yokohama – i została podzielona na osiem rozłożonych w czasie ceremonii, po cztery w każdym miejscu.

Tematem tegorocznej ceremonii w Jokohamie były „pączkujące kwiaty”. „Ostatni rok – ostatni rok twojego dzieciństwa – był trudny i, obawiam się, zapadł w pamięć nie do końca w najlepszy możliwy sposób” – powiedział Shinya Koiguchi, dyrektor miejskiego biura edukacji. Koiguchi zabrał głos w imieniu burmistrza Jokohamy Fumiko Hayashi, która była nieobecna z powodu problemów zdrowotnych.

„Od zajęć online, braku możliwości zobaczenia przyjaciół i kolegów z klasy oraz poczucia niepewności związanej z ukończeniem szkoły i przyszłością, rok 2020 przyniósł burzliwe przejście w dorosłość” – powiedział Koiguchi. „Ale nauczyć się doceniać otaczających Cię ludzi, ich zdrowie i dobre samopoczucie, a także własne, jest teraz Twoim obowiązkiem jako nowych dorosłych”.

Uczestnicy musieli nosić maski i mierzyć temperaturę przed wejściem. Organizatorzy zachęcali ich również, by przed i po ceremonii oprzeć się pokusie spotkań z przyjaciółmi, drinków czy organizowania przyjęć – zgodnie z tradycją tego dnia. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji w tym roku Jokohama przywitała prawie 37 000 nowych dorosłych. 

Premier Yoshihide Suga ogłosił w czwartek stan wyjątkowy, który wszedł w życie w piątek i ma obowiązywać do 7 lutego w Tokio i sąsiednich prefekturach Kanagawa, Chiba i Saitama.

Według Takayuki Watanabe z miejskiego biura edukacji, które pomogło zorganizować poniedziałkowe uroczystości w Jokohamie, początkowo miały odbywać się wyłącznie online.

„Po dalszej dyskusji doszliśmy do wniosku, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności ceremonie mogą się odbyć i możemy uniknąć wywracania tego, co powinno być niezapomnianym dniem dla młodych dorosłych”. Watanabe powiedział, że ceremonie organizowane w poniedziałek w Jokohamie nie przekraczały 5000 uczestników lub 50% pojemności miejsca w każdym momencie, zgodnie z ograniczeniami dotyczącymi wydarzeń określonymi w stanie wyjątkowym.

W dniach i tygodniach poprzedzających koniec roku główne miasta i prefektury w całym kraju zaczęły rejestrować rekordowe liczby nowych przypadków COVID-19. W piątek w Japonii odnotowano 7 882 chorych, z czego ponad połowa wystąpiła w Tokio i prefekturach Kanagawa, Chiba i Saitama. W prefekturze Kanagawa (stolicą prefektury jest Jokohama) przybyło 729 chorych w niedzielę , 999 w sobotę i 838 w piątek.

„Nie tego oczekiwałam w ten dzień” – powiedziała Ayame, 20-letnia mieszkanka Jokohamy, która podała tylko swoje imię, czekając na swoim miejscu w Yokohama Arena na rozpoczęcie pierwszej ceremonii. Miała na sobie różowo-pomarańczowe kimono z wyszywanymi misternymi biało-czerwonymi kwiatami, płatkami i winoroślami. „Minęły miesiące, odkąd widziałam moich przyjaciół i miałam nadzieję, że zobaczę ich dzisiaj, ale tak się nie stanie” – powiedziała ponuro. „Ale rozmawiałem z kilkoma z nich przez telefon i dobrze sobie radzą, a to jest najważniejsze”.

Jej włosy z wpiętym kwiatem, były zwinięte w kok, ufarbowane na te same kolory co jej kimono. „Będę cierpliwie czekać, aż będzie można ich bezpiecznie zobaczyć” – powiedziała Ayame z uśmiechem. „Bo o to chodzi w dorosłości, prawda?”

sakura

_________________ 

Seijin-shiki (jap. 成人式) – japońska ceremonia osiągnięcia dojrzałości. Z okazji seijin-shiki wszyscy, którzy po 2 kwietnia poprzedniego roku ukończyli 20 rok życia lub osiągną ten wiek do 1 kwietnia bieżącego roku wracają do swoich rodzinnych stron, gdzie pojawiają się w trakcie uroczystości organizowanej przez władze gminne, ubrani w tradycyjne, często niezwykle kosztowne, stroje. Podczas uroczystości przedstawiciel władz informuje wchodzących w okres dojrzałości o ich obowiązkach. Potem następują uroczystości w świątyniach. Organizowane są między innymi ćwiczenia kyūdō, mające pokazać, iż dorosłość jest nieustającym wyzwaniem, któremu można sprostać jedynie dzięki cierpliwości i samokontroli.

W Japonii ukończenie 20 lat pozwala na uczestniczenie w życiu politycznym oraz legalne picie alkoholu, palenie papierosów.

Źródło: Wikipedia