• Post author:
  • Post category:Blog

Fala koronawirusa rzuciła cień na ceremonię pełnoletności

Japan Times Online

Fala koronawirsua rzuciła cień na ceremonię dorosłości
Opracowano na podstawie art. Japan Times Online. Materiał filmowy FNN Prime Online

YOKOHAMA – w Japonii 1,24 miliona młodych ludzi weszło właśnie w legalną dorosłość w tradycyjnym rytualne przejścia dla dwudziestolatków, który – gdyby nie pandemia koronawirsua, obchodzony byłby uroczyście w kimonach, spotkaniach przyjaciół z dzieciństwa i całonocnych imprezach.

Podczas gdy wiele ceremonii dorastania zostało odwołanych lub przeniesionych do sieci, tysiące młodych osób zebrało się tego dnia w Jokohamie, pomimo krytyki i możliwości zakażenia się wirusem. Ze względu na ograniczenia związane z dużymi wydarzeniami ceremonia odbyła się w dwóch miejscach – Yokohama Arena i Pacifico Yokohama – i została podzielona na osiem rozłożonych w czasie ceremonii, po cztery w każdym miejscu.

Tematem tegorocznej ceremonii w Jokohamie były „pączkujące kwiaty”. „Ostatni rok – ostatni rok twojego dzieciństwa – był trudny i, obawiam się, zapadł w pamięć nie do końca w najlepszy możliwy sposób” – powiedział Shinya Koiguchi, dyrektor miejskiego biura edukacji. Koiguchi zabrał głos w imieniu burmistrza Jokohamy Fumiko Hayashi, która była nieobecna z powodu problemów zdrowotnych.

„Od zajęć online, braku możliwości zobaczenia przyjaciół i kolegów z klasy oraz poczucia niepewności związanej z ukończeniem szkoły i przyszłością, rok 2020 przyniósł burzliwe przejście w dorosłość” – powiedział Koiguchi. „Ale nauczyć się doceniać otaczających Cię ludzi, ich zdrowie i dobre samopoczucie, a także własne, jest teraz Twoim obowiązkiem jako nowych dorosłych”.

Uczestnicy musieli nosić maski i mierzyć temperaturę przed wejściem. Organizatorzy zachęcali ich również, by przed i po ceremonii oprzeć się pokusie spotkań z przyjaciółmi, drinków czy organizowania przyjęć – zgodnie z tradycją tego dnia. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji w tym roku Jokohama przywitała prawie 37 000 nowych dorosłych. 

Premier Yoshihide Suga ogłosił w czwartek stan wyjątkowy, który wszedł w życie w piątek i ma obowiązywać do 7 lutego w Tokio i sąsiednich prefekturach Kanagawa, Chiba i Saitama.

Według Takayuki Watanabe z miejskiego biura edukacji, które pomogło zorganizować poniedziałkowe uroczystości w Jokohamie, początkowo miały odbywać się wyłącznie online.

„Po dalszej dyskusji doszliśmy do wniosku, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności ceremonie mogą się odbyć i możemy uniknąć wywracania tego, co powinno być niezapomnianym dniem dla młodych dorosłych”. Watanabe powiedział, że ceremonie organizowane w poniedziałek w Jokohamie nie przekraczały 5000 uczestników lub 50% pojemności miejsca w każdym momencie, zgodnie z ograniczeniami dotyczącymi wydarzeń określonymi w stanie wyjątkowym.

W dniach i tygodniach poprzedzających koniec roku główne miasta i prefektury w całym kraju zaczęły rejestrować rekordowe liczby nowych przypadków COVID-19. W piątek w Japonii odnotowano 7 882 chorych, z czego ponad połowa wystąpiła w Tokio i prefekturach Kanagawa, Chiba i Saitama. W prefekturze Kanagawa (stolicą prefektury jest Jokohama) przybyło 729 chorych w niedzielę , 999 w sobotę i 838 w piątek.

„Nie tego oczekiwałam w ten dzień” – powiedziała Ayame, 20-letnia mieszkanka Jokohamy, która podała tylko swoje imię, czekając na swoim miejscu w Yokohama Arena na rozpoczęcie pierwszej ceremonii. Miała na sobie różowo-pomarańczowe kimono z wyszywanymi misternymi biało-czerwonymi kwiatami, płatkami i winoroślami. „Minęły miesiące, odkąd widziałam moich przyjaciół i miałam nadzieję, że zobaczę ich dzisiaj, ale tak się nie stanie” – powiedziała ponuro. „Ale rozmawiałem z kilkoma z nich przez telefon i dobrze sobie radzą, a to jest najważniejsze”.

Jej włosy z wpiętym kwiatem, były zwinięte w kok, ufarbowane na te same kolory co jej kimono. „Będę cierpliwie czekać, aż będzie można ich bezpiecznie zobaczyć” – powiedziała Ayame z uśmiechem. „Bo o to chodzi w dorosłości, prawda?”

sakura

_________________ 

Seijin-shiki (jap. 成人式) – japońska ceremonia osiągnięcia dojrzałości. Z okazji seijin-shiki wszyscy, którzy po 2 kwietnia poprzedniego roku ukończyli 20 rok życia lub osiągną ten wiek do 1 kwietnia bieżącego roku wracają do swoich rodzinnych stron, gdzie pojawiają się w trakcie uroczystości organizowanej przez władze gminne, ubrani w tradycyjne, często niezwykle kosztowne, stroje. Podczas uroczystości przedstawiciel władz informuje wchodzących w okres dojrzałości o ich obowiązkach. Potem następują uroczystości w świątyniach. Organizowane są między innymi ćwiczenia kyūdō, mające pokazać, iż dorosłość jest nieustającym wyzwaniem, któremu można sprostać jedynie dzięki cierpliwości i samokontroli.

W Japonii ukończenie 20 lat pozwala na uczestniczenie w życiu politycznym oraz legalne picie alkoholu, palenie papierosów.

Źródło: Wikipedia