Igrzyska Olimpijskie w Tokio się odbędą!

  • Post author:
  • Post category:Blog

Aktualności

Igrzyska Olimpijskie w Tokio się odbędą!

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio się odbędą, zapewniają organizatorzy. Ale czy na pewno? To pytanie przyprawia o ból głowy tysiące ludzi na świecie.

Aktualne (prawdopodobnie kilkukrotnie zaniżone) dane mówią o blisko 38 tysiącach zarażonych koronawirusem (dokładnie 37 552), głównie w Chinach. Wirus zdaje się zarażać i rozprzestrzeniać w znaczenie szybszym tempie niż dotychczas sądziliśmy. Sytuacja bez wątpienia wymyka się spod kontroli a na szczepionkę w najbliższych miesiącach raczej nie ma co liczyć. Szczęśliwie zagrożenie w Japonii, podobnie jak w Tajlandii, Wietnamie, Korei czy Singapurze, pozostaje nadal stosunkowo niewielkie.

Niedawno plotka o odwołaniu igrzysk rozgrzała internet. Na japońskim portalu Buzzap! hashtag „Igrzyska Olimpijska w Tokio odwołane” został udostępniony co najmniej 50 000 razy, jak donosi dziennik The Guardian. Plotka zaczęła się po tym, jak niemiecka agencja prasowa DPA pokazała dyskusję między Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) i Światową Organizacją Zdrowia w związku z epidemią koronawirusa. Przekaz relacji DPA był jasny, że MKOl „martwi się”, a nie igrzyska zostały odwołane. Choć ktoś coś źle zrozumiał lub źle przeczytał, lub po prostu miał złe intencje.

National Stadium w Shinjuku, to tutaj nastąpi otwarcie olimpijskich igrzysk. Koszt wybudowania stadionu – 1,4 mld USD (5,6 mld zł).

„Jesteśmy bardzo zmartwieni w tym sensie, że rozprzestrzenianie się zakaźnego wirusa może wylać zimną wodę na wielkość Igrzysk”, powiedział dyrektor generalny komitetu organizacyjnego olimpijskiego Tokio Toshiro Muto podczas spotkania w stolicy w zeszłym tygodniu.

Saburo Kawabuchi, burmistrz wioski olimpijskiej, która będzie domem dla 11 tysięcy olimpijczyków, powiedział w czwartek, że jego najważniejszym zmartwieniem jest koronawirus i zobowiązał się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo w wiosce dla wszystkich sportowców.

„Nie możemy przewidzieć, kiedy to się skończy” – powiedział Kawabuchi. Zakładając najgorszy scenariusz, postąpimy zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Komitetu Organizacyjnego Igrzysk”.