Jelonki z Nara wracają do lasu

  • Post author:
  • Post category:Blog

Spadek liczby osób odwiedzających Park Nara wywołany pandemią koronawirusa, spowodował zmiany w zachowaniu jeleni zamieszkujących park

Do tej pory tłumnie przybywający do Parku Nara turyści, często dokarmiali mieszkające w nim jelenie ryżowymi krakersami. Rocznie nawet 13 milionów osób odwiedza miasto Nara oraz słynny park, w którym żyje aż 1 300 jeleni. Wg. Nara Municipal Government liczba Japończyków odwiedzających Nara w okresie stanu wyjątkowego obowiązującego od 16 kwietnia do 14 maja spadła o 85%. Przez zamknięcie granic, Nara przestali odwiedzać także zachodni turyści.

Według naukowców z Uniwersytetu Hokkaido, liczba jeleni odnotowanych w czerwcu w ciągu dnia w centralnej części parku była o około 30% niższa od styczniowego poziomu sprzed epidemii. Na skutek braku pożywienia część jeleni przeniosła się do części zalesionej parku obfitującej w naturalne pożywienie jeleni jak pączki i pędy młodych drzew, mech, porost czy orzechy.

Niestety część jeleni w poszukiwaniu żywności zaczęła pojawiać się w centrum miasta Nara, niszcząc niejednokrotnie przydomowe ogródki. Od kwietnia do października odnotowano 36 zniszczeń dokonanych przez jelenie w centrum miasta

Brak turystów i pożywienia w nadciągającej zimie może przyczynić się do śmierci wielu słabszych osobników, dokarmianych wcześniej przez turystów.

Opracowano na podstawie: Japan Times. Zdjęcie: Kyodo News