• Post author:
  • Post category:Blog

Koniec z zakurzonymi książkami

Bibliotekarze w Japonii mają nadzieję, że maszyna, która sterylizuje książki za pomocą światła ultrafioletowego, zapewni odwiedzającym możliwość wypożyczenia publikacji w czasie pandemii koronawirusa.

Biblioteki w całym kraju instalują maszyny, którym zajmuje 30 sekund, aby wysterylizować książkę za pomocą światła UV, przewrócić wszystkie strony i usunąć kurz. W bibliotece Narimasu w Itabashi w północnym Tokio zainstalowano maszynę już w 2018 r., lecz dopiero teraz maszyna używana jest regularnie przez czytelników.

Oczyścić książki możemy zarówno je wypożyczając jak i zwracając, choć nie jest to jeszcze obowiązkowe.  

Eriko Isozaki, która co tydzień przychodzi do biblioteki, aby pożyczyć książki dla dzieci, powiedziała, że maszyna przyciągnęła uwagę jej syna, który wydawał się zafascynowany niebieskim światłem ultrafioletowym. „Nie jestem pewna, jak skuteczne jest to, ale myślę, że to lepsze niż nic” – powiedziała Isozaki. „I to jest zabawne. Wydaje się, że moje dziecko lubi to oglądać (maszynę). ”

Wielu klientów biblioteki to osoby starsze, dlatego zapewnienie im bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Spora część z nich korzystała już z maszyny zwracając książki, w tym 77-letni Yasuhito Kobayashi. „Odczuwam ulgę, ponieważ sterylizuje książki… ale nie jestem pewien, czy rzeczywiście jest to skuteczne” – powiedział.

Opracowano na podstawie Japan Times Onlie.

sakura