Kosze na śmieci zasilane słońcem

Kosze zasilanie słońcem

W Harajuku i położonym obok Omotesando postawiono pierwsze inteligentne kosze na śmieci. Kosze te generują energię za pośrednictwem paneli słonecznych i automatycznie kompresują śmieci, gdy kosz zapełniony jest w 80%. To ważna cecha: oznacza, że pojemniki mogą pomieścić aż sześć razy więcej śmieci niż zwykły kosz publiczny.

Na ogół z trudem znajdziemy kosz na śmieci na ulicach Tokio. Śmieci jak plastikową butelkę po wodzie “papierek” po batoniku lub onigiri na ogół każdy zabiera z sobą do domu, w którym dokonuje segregacji stosownie do prawa i zaleceń danej dzielnicy. Co jednak zrobić z dużym plastikowym kubeczkiem po bubble tea? Jako, że bubble tea zyskuje na popularności, a w dzielnicach wspomnianych na początku jak Harajuku czy Omotesanado, sklepików z herbatą i innymi napojami na wynos powstaje coraz więcej, problem śmieci narastał, Szczęśliwie z pomocą przyszła Morinaga, firma cukiernicza znana m.in. z pysznych karmelków, która wraz z Force Tech i Shotengai Promotion Association for Harajuku-Omotesando, znaleźli rozwiązanie, umieszczając 34 zaawansowane technologicznie pojemniki SmaGo wokół głównego deptaka w Omotesando.

Kosze poza kompresją śmieci, połączone z Internetem i zgłaszają wolną przestrzeń magazynową w czasie rzeczywistym, co oznacza, że ich menedżerowie mogą określić, które kosze na śmieci są najczęściej używane i przenieść niedostatecznie używane pojemniki do bardziej ruchliwych obszarów. Odbiór śmieci z pojemników będzie także tańszy i wydajniejszy, co spowoduje mniejszą emisję CO2. Kosze dodatkowo otwierają się za pomocą pedału, co przydaje się obecnie w czasie epidemii koronawirusa.

Opracowano na podstawie: Time Out Tokyo. Zdjęcie: Morinaga & Co, Ltd.