Małżeństwo i rozwód przez internet

  • Post author:
  • Post category:Blog

Jak podaje “Japan Times”, rząd Japonii rozważa wprowadzenie internetowych procedur rejestracji małżeństw i rozwodów. 

„Rozważamy zniesienie wymogu stosowania pieczęci do rejestracji małżeństw i rozwodów” – powiedziała Minister Sprawiedliwości Yoko Kamikawa na konferencji prasowej. Wymóg ten można znieść, ponieważ oficjalne pieczęcie zarejestrowane przez władze lokalne nie są potrzebne do takich dokumentów, powiedzieli urzędnicy ministerstwa.

Osoby fizyczne zwykle używają dwóch rodzajów pieczęci osobistych hanko, z których jeden jest zarejestrowany przez władze lokalne do użytku w dokumentach, takich jak rejestracja gruntów, a drugi nie jest rejestrowany.

Stosowanie pieczęci hanko było ostatnio krytykowane jako przestarzałe i kłopotliwe w obliczu pandemii COVID-19. Obecnie używanie hanko jest wymagane w przypadku 44 rodzajów postępowań administracyjnych podlegających jurysdykcji Ministerstwa Sprawiedliwości, według Kamikawy. Spośród nich ministerstwo chce znieść jego stosowanie dla 35 typów, w tym do rejestracji małżeństw.

Władze miejskie co prawda mogą od kwietnia 2004 r. przyjmować internetowe wnioski o zawarcie małżeństwa i rozwodu, ale jak dotąd żaden taki wniosek nie został zarejestrowany.

Jeśli procedury zwierania związków i rozwód zostaną wprowadzone w trybie online, podpisy cyfrowe i certyfikaty elektroniczne posłużą do identyfikacji osób składających wniosek.

sakura