Nie musisz napaść na bank by żyć w Japonii

  • Post author:
  • Post category:Blog

Japan Times Online, REBECCA SAUNDERS

Nie musisz napaść na bank by żyć w Japonii!

Japonia jest często określana jako drogie miejsce do życia. Wysoka jakość życia, państwowy system opieki zdrowotnej, tętniąca życiem scena kulturalna, godny podziwu poziom edukacji i bezpieczeństwa – nietrudno zrozumieć niektóre z powodów, dla których ludzie chcą nazywać to miejsce domem. Te pożądane czynniki wiążą się jednak z kosztami.
Według badania Mercer Cost of Living Survey 2020 stolica kraju została niedawno uznana za trzecie najdroższe miasto na świecie, w którym można być ekspatriantem. Uplasowała się tuż za Hongkongiem i Aszchabatem. 

Nie dajcie się jednak zwieść wielkim twierdzeniom, że życie w Japonii, czy nawet Tokio, rozbije bank. Jak w każdym innym miejscu na świecie, istnieją sposoby na obniżenie wydatków na życie bez uszczerbku dla stylu życia.
Wpływ COVID-19 na codzienne życie i gospodarkę zmienił również sposób, w jaki wydajemy pieniądze. Wiele osób ucierpiało na tym, że ich środki do życia zostały zdziesiątkowane przez przemysł turystyczny, rozrywkowy i nocny; utrata miejsc pracy spowodowana pandemią sprawiła, że wiele osób odczuwa dotkliwy ból. Oszczędzanie pieniędzy jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.
Szukanie sposobów na życie w Japonii przy ograniczonym budżecie polega na rozsądnym wydawaniu pieniędzy. Oto kilka sprawdzonych porad i wskazówek, które pozwolą Ci ograniczyć wydatki i sprawią, że jeny zaczną pracować na siebie.

Pomyśl o zakupach spożywczych
Ceny żywności i przedmiotów codziennego użytku różnią się znacznie w zależności od sklepu. Sklepy Tokyu mogą znajdować się naprzeciwko (lub nawet na) twojej stacji, ale jest to wygoda, za którą płaci się wysokimi cenami. Podobnie, luksus wyboru oferowany przez wyszukane sklepy, takie jak Precce i wprawdzie bardziej ekonomiczny Aeon Style, oznacza sowitą zapłatę za ten przywilej.
Kupując podstawowe produkty w tańszych sieciach, można zaoszczędzić sporo grosza na zakupach. Popularne supermarkety ekonomiczne to Gyomu Super i Hanamasa; może nie są to eleganckie supermarkety twoich marzeń, ale są stosunkowo tanie i używane przez małe restauracje do uzupełniania zapasów. Z tego powodu sprzedają one międzynarodowe produkty podstawowe, takie jak makaron i chleb za niewielką cenę, a także składniki do dań meksykańskich i curry – często w dużych ilościach.
Jest jednak pewien haczyk. Gyomu i jemu podobni oferują często droższe owoce i warzywa niż większe sieci handlowe. Podstawowe produkty – cebula, marchew i ziemniaki – można kupić taniej w takich miejscach jak Life czy Aeon.
Nie pomijaj także lokalnych sklepów z warzywami (yaoya). Te główne ostoje shōtengai (ulic handlowych) i podmiejskich dzielnic są najlepszym miejscem, gdzie można kupić świeże produkty w niskich cenach; ponieważ specjalizują się w owocach i warzywach, możesz znaleźć rzeczy, których brakuje w supermarkecie, a dodatkowo wesprzesz mały, niezależny biznes. Bądź ostrzeżony: Podobnie jak ceny rzepy w “Animal Crossing”, prawdziwe ceny owoców i warzyw zmieniają się codziennie w Japonii. W okolicach Nowego Roku i innych przerw sezonowych zdarzają się przeceny, więc warto planować z wyprzedzeniem.
Skorzystaj z wieczornych obniżek w supermarketach, kiedy sushi lub okazu (dania poboczne) są przecenione, czasami o połowę lub więcej. Sprawdź, o której godzinie w Twoim lokalnym supermarkecie zaczynają się obniżki na świeżo przygotowane dania, a na pewno będziesz mieć niezłą gratkę. Naucz się kanji oznaczającego połowę ceny, hangaku (半額), które jest często naklejane na opakowaniach lub szyldach.
Życie poza miastami może również oznaczać o wiele mniej opcji, jeśli chodzi o supermarkety i yaoya. Kiedy mieszkałam na wsi, zdecydowałam się na cotygodniową dostawę produktów spożywczych. W ten sposób mogłam zaoszczędzić na kosztach transportu i kontrolować moje wydatki, planując posiłki z wyprzedzeniem.
Zajęcia i rozrywka
Znalezienie dodatkowej gotówki w budżecie na rozrywkę nie zawsze jest łatwe – koszty szybko się sumują. Bilety na imprezy mogą być drogie, podobnie jak posiłki w izakaya (japońskie puby/restauracje), bilety do kina i weekendy poza domem, ale traktowanie siebie w czasie wolnym nie musi kosztować fortuny.
Muzea w Tokio i w całym kraju zazwyczaj mają obniżone stawki i darmowe dni przez cały rok, niektóre z nich przynajmniej raz w miesiącu. Sprawdź na stronach internetowych, kiedy są takie dni.
Jednak nie wszystkie muzea i galerie sztuki pobierają opłaty za wstęp; istnieje cały szereg ośrodków kulturalnych, w których można z łatwością spędzić godzinę lub dwie za darmo. Należą do nich Muzeum Parazytologiczne Meguro i 3331 Arts Chiyoda, centrum sztuki i kultury mieszczące się w dawnym gimnazjum. Podobnie, widoki na miasto można znaleźć za darmo na tarasach widokowych w wielu wieżowcach w całym kraju: Carrot Tower (Setagaya, Tokio); NEXT21 w Bancho, Niigata; i 16-piętrowy ogród Abeno Harukas w Osace, by wymienić tylko kilka.
Festiwale to kolejna darmowa aktywność, do której możesz się przyłączyć. Odbywają się one przez cały rok w miastach i miasteczkach i mogą pomóc Ci zapoznać się z japońską kulturą. Na przykład, nic nie kosztuje przyłączenie się do bon odori, cyklicznego tańca na festiwalach o-Bon w lecie. Również w cieplejszych miesiącach parki i tereny zielone w całym kraju stają się miejscem spotkań dla ludzi w każdym wieku. Zanurz się w parkowym życiu: rozłóż dywan, przynieś frisbee (lub książkę) i spędź wolne popołudnie, chłonąc lokalne życie.
Inną opcją jest po prostu skorzystanie z interesujących zabytków historycznych i architektury poprzez wybranie się na spacer; zaplanuj trasę w aplikacji do map i spędź dzień, odwiedzając miejsca, które Cię interesują. Lokalne samorządy często udostępniają również darmowe mapy z trasami spacerowymi wokół interesujących miejsc w okolicy, często wzdłuż tras oznaczonych znakami lub płytkami. Kreatywność w wydawaniu pieniędzy na rozrywkę może zaprocentować.
Obniż koszty transportu
Podróżowanie po japońskich obszarach miejskich nie jest tanie, ale istnieją sprytne sposoby, aby zmniejszyć koszty podróży.
Zanim wskoczysz do pociągu, sprawdź na mapach Google różne trasy. Koszt przejazdu jest podany w jenach dla każdej sugerowanej trasy; możesz także zmienić preferencje wyszukiwania, aby uwzględnić tańsze trasy. Czasami, w zależności od miejsca, do którego się wybierasz, możesz zaoszczędzić dziesiątki lub setki na podróży. To wszystko się sumuje. Jeśli masz czas na dłuższe podróże, wybierz wolniejsze pociągi lokalne zamiast shinkansenów i zaoszczędź tysiące.
Jazda pociągiem nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W rzeczywistości autobusy miejskie mogą przewieźć cię z punktu A do punktu B za niewielką opłatą: ¥210 (¥206 z kartą IC) w Tokio może przewieźć cię praktycznie przez całe miasto na niektórych trasach. Ponownie, sprawdzenie aplikacji map może pomóc w planowaniu. Podróżowanie niezawodnymi autobusami na długich dystansach również pozwoli ci zaoszczędzić sporo gotówki w porównaniu z shinkansenem. Autobusy nocne pozwalają nawet zaoszczędzić na noclegu: średnia cena za nocny autobus z Tokio do Osaki wynosi około 3,500 ¥.
W przypadku podróży lokalnych korzystanie z napędu na pedały naprawdę pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Rowery używane można kupić za niską cenę, a Docomo bikeshare daje możliwość korzystania z rowerów elektrycznych do poruszania się po mieście.
Opłaca się być lojalnym
W całym kraju królują programy lojalnościowe. Zajrzyj do czyjegoś portfela, a z pewnością będzie on pełen różnych plastikowych kart do różnych supermarketów, kuponów do restauracji i kart lojalnościowych do kawiarni. Te taktyki oszczędzania pieniędzy są w Japonii bardzo popularne i warto poświęcić trochę czasu na ich poznanie i zainwestowanie w nie.
Można być zręcznie sprytnym. Używanie określonych kart bankowych lub kart przedpłaconych z możliwością naliczania punktów w odpowiednich lokalach gastronomicznych i konbini (sklepach ogólnospożywczych) oznacza, że zgromadzisz zdrowy bilans punktów T, punktów Nanaco i całego szeregu innych punktów, które pozwolą ci uzyskać gotówkę za zakupy. Lojalność naprawdę jest nagradzana.
Nie odrzucaj również kart na znaczki lub shīru (naklejki) w lokalnej kawiarni lub piekarni. Istnieją również kupony, które dają ci pieniądze na miski udon, darmowe napoje w kawiarniach lub posiłki za pół ceny w rodzinnych restauracjach. Sprawdź w Internecie najnowsze oferty i zobacz, czy możesz zaoszczędzić; pobierz aplikacje dla swoich ulubionych miejsc i otwórz się na świat kuponów.
Oszczędzaj na rachunkach
Jednym z największych wydatków w każdym miesięcznym budżecie są rachunki. Prąd, gaz, woda, internet, telefon: Nie da się od tego uciec. W miesiącach zimowych, rachunki za prąd mogą gwałtownie wzrosnąć, ponieważ wszyscy staramy się zachować przytulność w chłodne dni. Używanie klimatyzatora jest jednym z najczęstszych, ale droższych sposobów ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Można jednak obniżyć koszty używając trybu ekologicznego, upewniając się, że otwory wentylacyjne skierowane są w dół, utrzymując temperaturę na poziomie 20 stopni Celsjusza i używając wentylatora podłogowego do poruszania ciepłego powietrza. Bardziej przyjazne energetycznie sposoby na utrzymanie ciepła obejmują użycie kotatsu lub podgrzewanego dywanu, z których oba są jednymi z najbardziej opłacalnych sposobów na utrzymanie ciepła: Jedno z badań sugeruje, że ich eksploatacja kosztuje odpowiednio ¥4,3 i ¥9 za godzinę.
W upalnym szczycie lata klimatyzacja jest koniecznością. To także niezawodny sposób na podniesienie rachunku za energię. Staraj się używać jej tylko wtedy, gdy jest potrzebna, i stosuj taktyczne sposoby na utrzymanie chłodu, takie jak branie krótkich zimnych pryszniców, strategiczne rozmieszczenie wentylatorów i otwieranie okien, gdy temperatura się obniża. Używaj timera do klimatyzacji, aby wyłączała się, gdy idziesz spać.
Jeśli chodzi o suszenie ubrań, wieszaj je do wyschnięcia na zewnątrz. Dzięki suchemu zimowemu powietrzu i słonecznym dniom, ubrania mogą schnąć na zewnątrz podczas mroźnych zimowych miesięcy w Japonii; zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy na rachunkach za energię i zrobisz coś, co pomoże naszej planecie.

REBECCA SAUNDERS

Tłumaczenie: sakura

Link to artykułu: https://www.japantimes.co.jp/community/2021/02/01/how-tos/living-in-tokyo-budget/