S A K U R A

Rok szkolny 2020-2021

Fundacja Sakura
Podstawowe informacje związane z kursami języka japońskiego oraz prowadzoną działalnością.
O Fundacji

Fundacja Sakura powstała w 2006 roku w Warszawie. Założycielem i prezesem Fundacji jest Błażej Babik - podróżnik i miłośnik japońskiej wiśni sakura. Najważniejsze cele statutowe Fundacji to nauczanie języka japońskiego oraz sadzenie sakury.

Siedziba Fundacji znajduje się przy ulicy Próżnej 10/38 w Warszawie.

Szkoła języka japońskiego

Działalność edukacyjną Fundacja prowadzi pod nazwą: Szkoła Języka Japońskiego "Sakura". W siedzibie Fundacji kursanci mają do dyspozycji przestronne sale lekcyjne, toalety oraz wygodną kanapę w poczekalni.

Sprawdź jakie kursy obecnie oferujemy: https://sakura.org.pl/aktualne-kursy-jezyka-japonskiego/

Lektorami w szkole są wyłącznie osoby o narodowości japońskiej. Grupy, każde kolejne zajęcia mają z innym lektorem. Łącznie do 3 lektorów japońskich przydzielonych jest do każdej grupy. 

Kursy języka japońskiego przeznaczone są dla wszystkich osób zainteresowanych nauką języka, niezależnie od wieku. 

Warsztaty kulturowe

Z uwagi na epidemię koronawirusa nie prowadzimy obecnie warsztatów kulturowych. Mamy nadzieję, że do naszej działalności kulturalnej powrócimy z końcem 2021 roku.

Kursy w Japonii

Partnerem Fundacji Sakura w Japonii jest szkoła języka japońskiego KAI. Przy współpracy z KAI organizujemy wakacyjne kursy języka japońskiego w Tokio.

Studenci mogą także wyjechać do Japonii na kursy długoterminowe, od pół roku do 2 lat. Pomagamy bezpłatnie we wszystkich formalnościach związanych z zapisami, uzyskaniem wizy studenckiej itp. Sprawdź: https://sakura.org.pl/kursy-w-japonii/

Uwaga! W związku z przedłużeniem zamknięcia granic dla obcokrajowców, wszystkie wyjazdy do Japonii są obecnie wstrzymane. 

Sadzimy sakurę

Drzewka wiśni japońskiej sakura sadzimy od 2009 roku. Do chwili obecnej posadziliśmy ponad 80 drzewek różnych odmian sakury. Sprawdź: https://www.sakura.org.pl/sakura-park/

Jeśli chciałabyś,-chciałbyś nam pomóc i wesprzeć finansowo kolejną akcję sadzenia sakury - skontaktuj się z nami: fundacja.sakura@gmail.com

S A K U R A

O S H I M A Z A K U R A

O S H I M A Z A K U R A

Różne odmiany wiśni


Sakura to nie tylko Somei Yoshino. Na naszej stronie znajdziecie zdjęcia i opisy najważniejszych odmian japońskiej wiśni. Niektóre z nich już posadziliśmy lub posadzimy w przyszłości w naszym sakurkowym parku. 

Oshimazakura 大島桜 (łac. prunus speciosa) – dzika odmiana sakury pochodząca z wulkanicznej wyspy Ōshima oraz półwyspu Izu, charakteryzujący się dużymi białymi kwiatami. Oshimazakura owocuje. Owoce Oshimazakura są niewielkie, lecz jadalne. Najstarsze drzewo Oshimazakura ma 800 lat i rośnie na wyspie Ōshima. Sprawdź Google Map. Zobacz wideo. Oshimazakura kwitnie obficie a kwiaty używane są często przy produkcji tradycyjnych japońskich słodyczy.

Liście Oshimazakura wydobywają w procesie marynowania (w soli) kumarynę – organiczną substancję nadającą liściom przyjemny zapach. Marynowane liście Oshimazakura używa się przy robieniu Sakura Mochi.   Oshimazakura to jedna z kilku odmian wiśni japońskiej, które już w najbliższych latach będziecie mogli podziwiać w naszym sakurkowym parku w Warszawie.

Zdjęcie: Błażej Babik