Od pomysłu do wykonania wiedzie nieraz droga długa i kręta. Mimo wielu starań, dopiero w 2008 roku otrzymaliśmy zgodę od miasta na posadzenie drzew sakury w parku. Pierwsze drzewka przyjechały do parku (Pole Mokotowskie rano 7 czerwca 2009 roku – 18 dużych sakur odmiany shirofugen (Prunus serrulata Shirofugen). Po wielu godzinach ciężkiej pracy, nasz Sakura Park oficjalnie zaistniał na mapie Warszawy!

11 maja 2019 roku posadziliśmy kolejnych 20 drzewek sakury Shirotae .  Zobacz materiał filmowy TVP 3.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję. Wykopanie łącznie 21 dużych dołków w parku, w miejscu gdzie więcej znajdziemy powojennego gruzu niż ziemi, nie jest łatwym zadaniem. Dziękujemy Zieleni Miejskiej za pomoc w sadzeniu, palikowaniu oraz wywiezieniu starej ziemi i gruzu z wykopanych dołków. Dziękujemy naszym sponsorom, dzięki którym mogliśmy sfinansować część naszej akcji.

Sakura Park w Warszawie położony jest na terenie parku Pole Mokotowskie, w obrębie ulic: Żwirki i Wigury, Rostafińskich oraz Rokitnicka. W pobliżu znajdziemy pub Lolek oraz restaurację Jeffs. Dojazd autobusami: 175, 504, 188. Przystanek: Banacha. Sprawdź lokalizację parku na GOOGLE MAP

Nowe nasadzenia

W 2021 roku ze względu na epidemię kornawirusa, nowe drzewka sakury (6 drzewek ukon), w naszym imieniu posadzili pracownicy Zarząd Zieleni, opiekujący się na co dzień parkiem Pole Mokotowskie, za co bardzo dziękujemy!

Na ogół kolor kwiatów sakury zwykle oscyluje gdzieś w spektrum bieli i różu. Sakura Ukon, z jej żółtawymi kwiatami, jest jednym z kilku wyjątków od wspomnianej reguły. W języku japońskim „ukon” to nazwa kurkumy, przyprawy, która nadaje indyjskiemu curry żółty kolor.

Ukon należy do gupy wiśni japońskiej zw. yaezakura. Yaezakura jest uniwersalnym terminem na kwiaty wiśni z więcej niż pięcioma płatkami.

Do Yeazakura zaliczamy takaże odmiany: kanzan, shirofugen oraz kiku shidare. Drzewka, które także znajdziecie w naszym parku.

Cherry Blossom Association to NAJWAŻNIEJSZE japońskie stowarzyszenie zajmujące się sadzeniem i promocją japońskiej wiśni czyli sakury. Stowarzyszeniu towarzyszyła 27 Sakura Queen – Tatsumi Yuki. Sakura Queen powróci do Polski na dłużej jak tylko skończy się epidemia.

Dzięki pomocy Cherry Blossom Association, już w najbliższych latach w Polsce rozkwitną nowe odmiany wiśni japońskiej, w tym: Oyamazakura, Oshimazakura, Yamazakura, Fujisakura i Edo Higan.

W marcu 2011 roku z uwagi na trzęsienie ziemi i tsunami jakie nawiedziło północno-wschodnią części Japonii, postanowiliśmy nie sadzić sakury. 

W 2012 roku, 13 maja, posadziliśmy 8 drzewek wiśni odmiany Prunus serrulata Kanzan. Dzięki naszym studentom, którzy nie tylko zapłaci za drzewka sakury ale także je osobiście posadzili: Ewa, Joasia, Basia, Monika, Sadami i Mizuki, Karolina i Julia.

12 maja 2013 roku odbyło się kolejne sadzenie drzewek sakury. Podobnie jak rok wcześniej posadziliśmy odmianę kanzan (Prunus serrulata Kanzan) – łącznie 7 drzewek. Akcję sadzenia drzewek połączyliśmy z hanami.

W roku 2014 nastąpiła kolejna przerwa, związana z chorobą gł. organizatora. W 2015 roku dosadzaliśmy drzewka, które nie przeżyły  Podziękowania za pomoc dla Piotrka i Marty.

W 2017r. posadziliśmy 7 drzewek sakury, odmiany Prunus serrulata kiku-shidare). 

S A K U R A

Październik 2021