Ze względu na epidemię kornawirusa, kolejne drzewka sakury (6 drzewek ukon), posadzimy w parku w maju 2021.

Na ogół kolor kwiatów sakury zwykle oscyluje gdzieś w spektrum bieli i różu. Sakura Ukon, z jej żółtawymi kwiatami, jest jednym z kilku wyjątków od wspomnianej reguły. W języku japońskim „ukon” to nazwa kurkumy, przyprawy, która nadaje indyjskiemu curry żółty kolor.

Ukon należy do gupy wiśni japońskiej zw. yaezakura. Yaezakura jest uniwersalnym terminem na kwiaty wiśni z więcej niż pięcioma płatkami.

Do Yeazakura zaliczamy takaże odmiany: kanzan, shirofugen oraz kiku shidare. Drzewka, które także znajdziecie w naszym parku.

11 maja 2019 roku posadziliśmy 20 drzewek sakury, odmiany somei yoshino. Zobacz materiał filmowy TVP 3.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję. Wykopanie łącznie 21 dużych dołków w parku, w miejscu gdzie więcej znajdziemy powojennego gruzu niż ziemi, nie jest łatwym zadaniem. Dziękujemy Zieleni Miejskiej za pomoc w sadzeniu, palikowaniu oraz wywiezieniu starej ziemi i gruzu z wykopanych dołków. Dziękujemy naszym sponsorom, dzięki którym mogliśmy sfinansować część naszej akcji.

Cherry Blossom Association to ważne japońskie stowarzyszenie zajmujące się sadzeniem i promocją japońskiej wiśni czyli sakury.

Stowarzyszeniu towarzyszyła 27 Sakura Queen – Tatsumi Yuki, która na dłużej zawita do Polski w roku przyszłym.

Dzięki pomocy Cherry Blossom Association, już w najbliższych latach w Polsce rozkwitną nowe odmiany wiśni japońskiej, w tym: Oyamazakura, Oshimazakura, Yamazakura, Fujisakura i Edo Higan.