Od pomysłu do wykonania wiedzie nieraz droga długa i kręta. Mimo wielu starań, dopiero w 2008 roku otrzymaliśmy zgodę od miasta na posadzenie drzew sakury w parku. Pierwsze drzewka przyjechały do parku (Pole Mokotowskie rano 7 czerwca 2009 roku – 18 dużych sakur odmiany shirofugen (Prunus serrulata Shirofugen). Po wielu godzinach ciężkiej pracy, nasz Sakura Park oficjalnie zaistniał na mapie Warszawy!

11 maja 2019 roku posadziliśmy 20 drzewek sakury.  Zobacz materiał filmowy TVP 3.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję. Wykopanie łącznie 21 dużych dołków w parku, w miejscu gdzie więcej znajdziemy powojennego gruzu niż ziemi, nie jest łatwym zadaniem. Dziękujemy Zieleni Miejskiej za pomoc w sadzeniu, palikowaniu oraz wywiezieniu starej ziemi i gruzu z wykopanych dołków. Dziękujemy naszym sponsorom, dzięki którym mogliśmy sfinansować część naszej akcji.

Sakura Park w Warszawie położony jest na terenie parku Pole Mokotowskie, w obrębie ulic: Żwirki i Wigury, Rostafińskich oraz Rokitnicka. W pobliżu znajdziemy pub Lolek oraz restaurację Jeffs. Dojazd autobusami: 175, 504, 188. Przystanek: Banacha. Sprawdź lokalizację parku na GOOGLE MAP

Nowe nasadzenia

Ze względu na epidemię kornawirusa, kolejne drzewka sakury (6 drzewek ukon), posadzimy w parku w maju 2021. Na ogół kolor kwiatów sakury zwykle oscyluje gdzieś w spektrum bieli i różu. Sakura Ukon, z jej żółtawymi kwiatami, jest jednym z kilku wyjątków od wspomnianej reguły. W języku japońskim „ukon” to nazwa kurkumy, przyprawy, która nadaje indyjskiemu curry żółty kolor. Ukon należy do gupy wiśni japońskiej zw. yaezakura. Yaezakura jest uniwersalnym terminem na kwiaty wiśni z więcej niż pięcioma płatkami. Do Yeazakura zaliczamy takaże odmiany: kanzan, shirofugen oraz kiku shidare. Drzewka, które także znajdziecie w naszym parku.
Cherry Blossom Association to NAJWAŻNIEJSZE japońskie stowarzyszenie zajmujące się sadzeniem i promocją japońskiej wiśni czyli sakury. Stowarzyszeniu towarzyszyła 27 Sakura Queen – Tatsumi Yuki. Sakura Queen powróci do Polski na dłużej jak tylko skończy się epidemia.

Dzięki pomocy Cherry Blossom Association, już w najbliższych latach w Polsce rozkwitną nowe odmiany wiśni japońskiej, w tym: Oyamazakura, Oshimazakura, Yamazakura, Fujisakura i Edo Higan.

W marcu 2011 roku z uwagi na trzęsienie ziemi i tsunami jakie nawiedziło północno-wschodnią części Japonii, postanowiliśmy nie sadzić sakury. 

W 2012 roku, 13 maja, posadziliśmy 8 drzewek wiśni odmiany Prunus serrulata Kanzan. Dzięki naszym studentom, którzy nie tylko zapłaci za drzewka sakury ale także je osobiście posadzili: Ewa, Joasia, Basia, Monika, Sadami i Mizuki, Karolina i Julia.

12 maja 2013 roku odbyło się kolejne sadzenie drzewek sakury. Podobnie jak rok wcześniej posadziliśmy odmianę kanzan (Prunus serrulata Kanzan) – łącznie 7 drzewek. Akcję sadzenia drzewek połączyliśmy z hanami.

W roku 2014 nastąpiła kolejna przerwa, związana z chorobą gł. organizatora. W 2015 roku dosadzaliśmy drzewka, które nie przeżyły  Podziękowania za pomoc dla Piotrka i Marty.

W 2017r. posadziliśmy 7 drzewek sakury, odmiany Prunus serrulata kiku-shidare).