Sakurajima może wybuchnąć

  • Post author:
  • Post category:Blog

Sakurajima może wybuchnąć na dużą skalę, ostrzega japońskie biuro meteorologiczne, po przeanalizowaniu ostatnich danych.

Częstotliwość erupcji w kraterze Minamidake w prefekturze Kagoshima spada, podczas gdy objętość popiołów wulkanicznych pozostaje niezmieniona, co oznacza, że nadchodząca erupcja może być większa niż zwykle, podał panel prognozy działań wulkanicznych w Japońskiej Agencji Meteorologicznej.

Panel utrzymuje alarm dla aktywnego wulkanu na poziomie 3, ostrzegając, aby nie zbliżać się do krateru. Lokalne obserwatorium pogodowe ostrzega przed piroklastycznym opadem (popioły i okruchy skalne) na małą skalę, gdy wybuchnie wulkan. Panel powiedział, że na Sakurajima, górzystej wyspie w zatoce Kagoshima z jedną stroną łączącą główną wyspę Kiusiu, wzdęcia i podnoszenie góry, a także ruch skorupy ziemskiej obserwuje się od około września ubiegłego roku.

Panel nie powiedział dokładnie, kiedy wulkan może wybuchnąć.

Dziewiątego maja ub. roku pióropusz popiołu wytrysnął z 1040-metrowego krateru Minamidake, osiągając wysokość 4200 metrów. Erupcja podobnej wielkości nastąpiła 8 listopada.

Chociaż ostatnia erupcja nie spowodowała żadnych szkód, duże skały zostały zrzucone do górnej części góry, a popioły wulkaniczne spadały w pobliskich gminach.

Sukurajima położona jest zaledwie kilka kilometrów od miasta Kagoshima, liczącego 700 000 mieszkańców. Wcześniejsze erupcje, jak w 2013 r., spowodowały, że popiół wulkaniczny opadł w całym mieście.  Mieszkańcy zostali zmuszeni do spacerowania po mieście z parasolami i maskami w celu ochrony, a dzieci musiały nosić kask podczas spacerów do szkoły. 

Erupcja wulkanu w 1914 r., najsilniejsza w XX wieku, doprowadziła do 68 zgonów.

sakura