Testy na koronawirusa dla podróżnych

  • Post author:
  • Post category:Blog

Japonia planuje wkrótce otworzyć granice dla podróżnych i jednocześnie utworzenie centrów testowania koronawirusa w pobliżu trzech głównych portów lotniczych w Tokio i Osace, oraz w centrach w/w miast.

Urzędnicy podali, że obiekty przeznaczone będą głównie dla osób przybywających do Japonii z zagranicy i zostaną wybudowane już latem w pobliżu lotnisk Haneda, Narita i Kansai w prefekturze Osaka.

Lotniskowe stacje kwarantanny przeprowadzają obecnie około 1000 łańcuchowych reakcji polimerazy lub testów PCR, dziennie, z wynikami potwierdzonymi w ciągu jednego lub dwóch dni. Planowana budowa obiektów zwiększy liczbę codziennych testów PCR do ponad 4000, przy czym japońskie ministerstwo zdrowia ma również nadzieję skrócić czas testowania wirusów do kilku godzin dzięki zastosowaniu nowych metod.

Centra testowe w centralnej części dwóch głównych miast będą ukierunkowane na podróżnych wyjeżdżających za granicę. Tu rząd rozważa wydanie certyfikatów dla tych, których test na obecność koronawirusa był negatywny.

Od lutego Japonia zaostrzyła ograniczenia dotyczące podróży przyjeżdżających do Japonii w ramach środków kontroli granicznej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. W poniedziałek kolejne 18 krajów, w tym Algieria, Kuba i Irak, zostały dodane do japońskiej listy zakazu wjazdu, zwiększając całkowitą liczbę krajów i regionów objętych zakazem do 129.

Szacuje się, że tylko 1 700 zagranicznych turystów przybyło do Japonii w maju, najmniej jak dotąd w historii i 99,9 procent spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, według danych rządowych.

Jednak Japonia prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma krajami celem wzajemnego złagodzenia ograniczeń w podróżach dla biznesmenów, pod warunkiem, że przedstawią negatywne wyniki testów i trasę podróży, gdzie planują udać się podczas pobytu. Kraje te obejmują Australię i Tajlandię. Źródła dyplomatyczne podały w środę, że Japonia może rozpocząć rozmowy z Tajwanem i Brunei już w tym miesiącu. Podróż z Japonii do Wietnamu została częściowo wznowiona pod koniec ubiegłego miesiąca. Loty czarterowe przewoziły głównie biznesmenów.